W powszechnej nomenklaturze określenie rak i nowotwór to synonimy. Tymczasem nowotwory mogą być łagodne lub złośliwe – i to właśnie te ostatnie nazywa się rakiem. Nowotwory złośliwe są bardzo groźne dla zdrowia i życia człowieka.
Nowotwór złośliwy – co to znaczy?
Choć w powszechnej świadomości istnieje poczucie strachu przed rakiem, wiele osób nie wie czym właściwie on jest i co sprawia, że jest tak niebezpieczny dla zdrowia. Nowotwór złośliwy powstaje w wyniku niekontrolowanego procesu rozrostu i rozprzestrzeniania się komórek.
Na początku pojawia się pierwsza nieprawidłowa komórka nowotworowa, która szybko rozpoczyna się rozwijać – pojawiają się kolejne komórki potomne. Zaczynają one się rozrastać i zwalczać zdrowe komórki organizmu. Warto zaznaczyć, że we wczesnej fazie wzrostu zdrowy organizm zwalcza komórki nowotworowe dzięki działaniu układu immunologicznego, więc wzrost raka jest hamowany. Tak właśnie wygląda w skrócie proces rozwoju choroby jaką jest rak.
Wykrycie choroby jaką jest nowotwór na tym etapie dawałoby szanse na pełne zdrowie. Niestety, nie istnieją metody diagnostyczne, które pozwalają na wykrycie raka w tej, wczesnej fazie. Dopiero powstanie około miliarda komórek rakowych wywołuje jakiekolwiek symptomy, które pozwalają na wykrycie jego obecności.
Rak – leczenie
Rak stanowi wyzwanie dla współczesnej medycyny. Naukowcy pracują nad coraz lepszymi metodami walki z nowotworami złośliwymi, jednak niestety nadal lekarze i pacjenci zbyt często przegrywają walkę z chorobą.
Kluczem do sukcesu leczenia raka w największej mierze jest jego wczesne wykrycie.
Dużo rolę odgrywa tu znajomość objawów guza nowotworowego w danej lokalizacji oraz dostęp do nowoczesnej diagnostyki onkologicznej.
Z większością nowotworów złośliwych medycyna potrafi już sobie poradzić, pod warunkiem, że zostały wykryte w II i II fazie rozwoju. Dlatego tak istotna w leczeniu raka jest profilaktyka: badanie piersi, kolonoskopia, cytologia i inne działania, których celem jest jak najwcześniejsze wykrycie powstania raka.
Niestety wiele nowotworów złośliwych nie daje wyraźnych symptomów i nadal są wykrywane one zbyt późno ( na przykład rak wątroby, rak trzustki).
Leczenie nowotworu zależne jest przede wszystkim od jego rodzaju i umiejscowienia. Zwykle opiera się ono na interwencji chirurgicznej mającej na celu wycięcie guza z marginesem tkanki zdrowej. Wykorzystuje się także radioterapię, chemioterapię, hormonoterapię oraz najnowszą metodę leczenie nowotworów jaką jest immunoterapia.
Przy określeniu metody leczenia największe efekty daje praca zespołu interdyscyplinarnego, który działając wielotorowo, może osiągnąć najkorzystniejsze efekty.
Profilaktyka nowotworów złośliwych
Lepiej zapobiegać, niż leczyć – ta stara maksyma ma zastosowanie wśród nowotworów złośliwych. Ich leczenie jest nadal trudne, ale przynosi skuteczne efekty, gdy rak jest wykryty we wczesnej fazie rozwoju.
W takich przypadkach dochodzi często do całkowitego wyzdrowienia. Dziś rak to nie wyrok. Istotna jest jednak diagnostyka i profilaktyka. Diagnostyka to przede wszystkim badania przesiewowe (w przypadku raka piersi, jelita grubego, nowotworów głowy i szyi), ale także samobadanie oraz regularne wizyty u specjalistów (w przypadku nowotworów ginekologicznych czy urologicznych).
Istotna jest także profilaktyka, która opiera się głównie na unikaniu czynników kancerogennych takich jak tytoń, niezdrowe odżywianie, otyłość oraz zanieczyszczenie powietrza.
Post Nowotwory złośliwe – informacje podstawowe pojawił się poraz pierwszy w Glejak - wszystko o raku mózgu.